
U sklopu projekta Korak ispred medija, kojeg ujedno financira Grad Sisak, 4.11. i 11.12.2025. Katarina Blaž Mikulec iz Društva za komunikaciju i medijsku kulturu održala je predavanja na temu medijske pismenosti.
Katarina je prva dva predavanja održala za učenike osnovne škole Galdovo. Predavanje se sastojalo od tema prevencija cyberbullyinga i edukacije medijske pismenosti. Predavanje je prošlo u pozitivnom i edukativnom tonu. Polaznici projekta lako su se mogli nadovezati na tematiku jer je iznimno aktualna u njihovim životima. U razdoblju kada se otkrivaju i kada se počinju razvijati u odrasle osobe, tematika o medijskoj pismenosti i prevenciji cyberbullyinga je posebno važna. Smatramo da što je osoba educiranija time postoji veća šansa da će izbjeći nekakve neugodne situacije koje ju mogu zateći na internetu. Ovim projektom smo mladim osobama dali alat i znanje kako sigurno navigirati po internetskom bespuću te koji su to sve alati koje korporacije koriste kako bi zaokupile pažnju svakoga tko koristi njihove aplikacije. Iako postoji mnogo faktora, koji utječu na raspoloženje jednog adolescenta, provođenje većine dana na društvenim mrežama svakako ne ide u njihovu korist.
Gotovo mjesec dana kasnije, Katarina je održala predavanje i profesorima iz Osnovne škole Galdovo na tematiku medijska pismenost. U sklopu predavanja Katarina je profesorima približila sve moguće opasnosti i neprimjeren sadržaj na koji djeca i mladi nailaze. Spominjala se umjetna inteligencija, nedostatak zaštite privatnosti, pedofilija, neprimjeren sadržaj, utjecaj društvenih mreža na mentalno zdravlje itd. Dok je predavanje bilo zanimljivo, jednako tako sadržaj s kojim se većina djece i mladih susreće na internetu je uznemirujuć. Još jednom smo se uvjerili kako je edukacija na tu temu i više nego potrebna. Nadamo se da je ovaj projekt ipak ostavio traga na svim sudionicima jer tema o medijskoj pismenosti je i više nego aktualna u našoj sadašnjici.