Novosti

Facebook HFS
27.11.2019.
METAKINO
u Domu antifašističkih boraca i antifašista grada Pule (Pula, Emova 1)

Metakino je projekt Pulske filmske tvornice koji kinoprikazivanjem spaja različite publike i pokazuje socijalnu moć i potencijal filma. U studenom se Metakino održava u partnerstvu sa Udrugom antifašističkih boraca i antifašista grada Pule u njihovom Domu te u suradnji sa Istarskim povijesnim društvom i Hrvatskom udrugom nastavnika povijesti.

PROGRAM

Srijeda, 27. studenog 2019., 18 sati
Moderatori: prof. Igor Jovanović, dr. sc. Milan Radošević, prof. Igor Šaponja

Branko Marjanović: Istra, 1945., 25'
Ovaj reportažni film snimljen neposredno poslije rata prikazuje istarske gradove i krajeve te govori o značaju pripojenja Istre matici zemlji. Raritetni snimci Filmskog poduzeća Demokratske Federativne Jugoslavije između ostalog obuhvaćaju prikaz boraca na oporavku u Opatiji, govor Vladimira Nazora u Labinu te omladinsku štafetu koja je 1945. krenula iz Trsta...

Igor Šaponja: Šjora Rina Smajla, 2007., 12'
Osamdesetogodišnja Rina Smajla kao sudionik partizanskog pokreta završila je u koncentracijskom logoru Bergen Belsen. U filmu se isprepliću snimke susreta sa učenicima Strukovne škole u Puli te njezina potresna svedočanstva kao jedne od posljednjih bivših logorašica...

Tatjana Božić:  Circa Oaza, 1999., 20'
Zbog svoje povijesne multikulturalnosti Istra je čak i u vrijeme Domovinskog rata bila područje s najmanje međunacionalnih tenzija. Rovinj, grad umjetnika i boema, nastanjivali su ljudi koji su se deklarirali kao Hrvati, Talijani, Srbi, Istrijani, Jugoslaveni... Ovaj film o ljudima različitih nacionalnosti koji žive u jednoj kući uz more u Rovinju hommage je iskrenom suživotu na istrarski način.

Četvrtak, 28. studenog 2019., 18 sati
Moderator: Igor Galo

Vladimir Fulgosi: Na istarski način, 1985., 110'
Srednjoškolac, sin poginulog prvoborca, poslije rata živi u istarskom selu. Ubrzo sa majkom prelazi u Pulu. U gradu koji je od nedavno pod narodnom vlašću, on susreće razne ljude, starosjedioce, tipične predstavnike prošlih vremena i došljaka kao što je i sam. Ma koliko različiti, trg oko kojeg žive otkriva njihove veoma prisne međusobne odnose …

Petak,  29. studenog 2019., 18 sati
Moderator: dr. sc.Sandi Blagonić

Branko Marjanović : Ne priznajemo sramotnu odluku, 1953., 14’
Ovaj dokumentarni film originalnim snimcima prikazuje Trst nakon ulazka jedinica partizana. Mirovni ugovor iz 1947. postavlja granice koje narod na priznaje.

Alessia Bozzera: Trst, Jugoslavija, 2017., 62’
Film jemozaik sjajne arhive, duhovitih priča i svjedočanstava s obje strane granice, a centar je mitska Piazza Ponterosso u središtu Trsta i - plave traperice.

MODERATORI

Igor Jovanović rođen 1974. u Puli. Diplomirao je Povijest i Hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Puli. Od 2000. radi kao nastavnik u istarskim školama, a od 2004. radi kao učitelj povijesti u OŠ Veli Vrh. Uz prosvjetni rad bavi se istraživanjem različitih tema iz novije povijesti Istre i pisanjem stručnih radova. Sudjelovao je i predavao na nekoliko značajnih državnih i međunarodnih znanstvenih skupova i seminara o holokaustu. Član je različitih strukovnih vijeća, udruga i Istarskoga povijesnog društva – Società Storica Istriana – Istrsko zgodovinsko društvo. Jedan od pokretača istraživačko-dokumentacijskog projekta Istarske sudbine – Istrani u sabirnim i zarobljeničkim logorima u Drugome svjetskom ratu i poraću.

Milan Radošević rođen je 1983. u Puli. Doktorirao je 2013. na Filozofskome fakultetu u Zagrebu hrvatsku modernu i suvremenu povijest u europskom i svjetskom kontekstu s temom “Tuberkuloza i malarija u Istarskoj provinciji 1918.-1940.” Zaposlen je u Zavodu za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Rijeci, Područnoj jedinici u Puli. U okviru znanstvenoga i stručnog djelovanja proučava povijest Istre i Kvarnerskog primorja u prvoj polovici XX. st. posebno njezinu socijalnu komponentu s naglaskom na javnozdravstvene procese te političku povijest s naglaskom na antifašizam.

Igor Šaponja rođen 1974. u Puli.  Diplomirao je Povijest i Hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Puli. Danas predaje povijest u Ekonomskoj školi Pula i Strukovnoj školi Pula. Uz prosvjetni rad bavi se istraživanjem različitih tema iz novije povijesti Istre i pisanjem stručnih radova. Član je različitih strukovnih vijeća, udruga i Istarskoga povijesnog društva – Società Storica Istriana – Istrsko zgodovinsko društvo. Jedan od pokretača istraživačko-dokumentacijskog projekta Istarske sudbine – Istrani u sabirnim i zarobljeničkim logorima u Drugome svjetskom ratu i poraću.

Igor Galo hrvatski i jugoslavenski glumac sa pulskom adresom, poznat po nizu zapaženih uloga u nekim od najznačajnijih ostvarenja jugoslavenske kinematografije. Za vrijeme jugoslavenskih ratova 1990-ih istakao se humanitarnim radom.

Sandi Blagonić rođen je 1972. godine u Puli. Diplomirao je etnologiju i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Magistrirao na istom fakultetu s temom "Geneza i razvoj subetničkih skupina u Istri od 16. stoljeća do danas". Zaposlen je u Zavodu za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Rijeci, Područnoj jedinici u Puli. Autor je knjige «Zoom politikon» (2003) i, uz Maria Kovača i Predraga Madžarevica, suautor knjige «Big Brother: 100 dana ispred ekrana» (2004).

Filmove su omogućili Hrvatski Državni Arhiv – Hrvatska kinoteka, Factum i Restart.

Metakino je realizirano zahvaljujući financijskoj podršci Zaklade Kultura nova i Grada Pule.

Dodijeljene nagrade 51. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva

Danas je u Kinoteci Zlatna Vrata dodjelom nagrada zatvorena 51. Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva. Žiri u sastavu redatelj i montažer Damir Čučić, filmolog Nikica Gilić, producentica... »više

51. revija hrvatskog filmskog stvaralaštva

Piz

Publika je na netom završenoj 51. reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva, koja je od 22. do 24. studenoga u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza i Kino kluba Split održana u jugom razburjanom Splitu, a zna se da je kad puše jugo sve moguće... »više

51. revija hrvatskog filmskog stvaralaštva

Prevlast eksperimenta

Okrugli stol udruga članica Hrvatskog filmskog saveza održan je u subotu, u okviru Vikenda udruga na 51. reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva, a na njemu su sudjelovali predstavnici Kinokluba Karlovac, Kino kluba Sisak, Kino kluba Split, Kinokluba Zagreb, MMC SKIG Gunja... »više

51. revija hrvatskog filmskog stvaralaštva

Ciklona

Na putu do Splita, i u njemu, nas koji smo stigli odsvakuda i njih koji su nas ovdje radno čekali pratili su magla, sunce, kiša, oblaci tmasti i tmurni, riječju sva obilježja ciklone koja se već dugo nadvila iznad nas, mijenjajući povremeno lokaciju, ime i snagu... »više