Novosti

Facebook HFS
24.01.2013.
Dokumentarac o mladosti
Heidlerov krug

U pet listopadnih dana prošle godine snimljen je po Vitezu i Sarajevu, i na brojnim lokalitetima između, dokumentarni film Heidlerov krug koji je posvećen danima djetinjstva i rane mladosti Krunoslava Heidlera, od rođenja i odrastanja u Vitezu do dolaska u Zagreb i početka bavljenja filmom koji će punih pola stoljeća, i više, biti njegovim životnim opredjeljenjem. Inicijator ili osnivač više od 120 dječjih filmskih klubova i četrdesetak filmskih debatnih klubova odraslih, od 1963. godine i njegova osnutka tajnik Kino saveza Hrvatske, pokretač Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva i još nekoliko festivala i filmskih biblioteka, suosnivač Ljetne filmske škole u Trakošćanu, osnivač i direktor FAS-a 1967. godine, direktor GEFF-a, u više navrata predsjednik Kinokluba Zagreb, tajnik Društva filmskih radnika Hrvatske, osnivač Foto kino kluba Drava u Đurđevcu, snimatelj, montažer, glumac, producent i redatelj, vrsni i često nagrađivani fotograf, najčešće kaže da je organizacija njegovo životno zanimanje. A naorganizirao se zaista puno toga.

Krunoslav Heidler rođen je 27. kolovoza 1932. u Vitezu, pa se i danas smatra i naziva Bosancem. Njegov djed Franjo, Franz Heidler, rođen je u Willenzu, u blizini Karlovyh Vary, a baka Karolina Osenk potječe iz Slovenije, iz Zelenoga luga pokraj Škofje Loke. Franz je iz svojih rodnih Sudeta stigao nekim austro-ugarskim putovima do Viteza, odnosno Busovače, gdje je godinama radio u velikoj pilani i pravio pragove za pruge kojima se tih godina Bosna ubrzano umrežavala. Lijepa Karolina donosila je radnicima mlijeko i tako se rodila ljubav, a nakon nje i sedmero djece, od kojih je jedan bio Josip, Krunin otac. Franjo će umrijeti 1945. u Wainu, u Njemačkoj, a Karolina 1962., u Zenici. Drugi djeda, Hercegovac Ilija Bebek, rođen je u Konjicu, a umro u Philadelphiji, u SAD, a baka Ana Štefinović potječe iz Martina kod Našica i jedina je umrla u Kruninu rodnom Vitezu. Među njihovih osmero djece bila je i Krunina majka Viktorija.

Uoči II. svjetskog rata, roditelji su se razišli pa je Kruno s ocem proveo te burne godine u stalnim mijenama, što mjesta na kojima su živjeli, što škola koje je pohađao,  a bogme i politike koja se njima poigravala. Razne je osnovne škole pohađao od 1939. do 1945., u Alipašinu mostu kod Sarajeva, pa u rodnomu Vitezu, Pabijenicama kod Lodza, u Poljskoj (i danas se služi poljskim, među ostalim jezicima), pa u Lublinu, tri kilometra od logora Majdanek, gdje je svakodnevno udisao karakteristične mirise spaljenih ljudskih tijela, u Wainu, u Njemačkoj, gdje će se rastati s djedom Franzom, i na kraju, u Čengić vili kod Sarajeva. 

Tim se godinama, Kruninim sjećanjima i stazama kojima je hodio bavi ova naravno nostalgična i pomalo sentimentalna priča snimljena na mjestima koja su danas, začudo, uglavnom prilično oronula te izvan nekadašnje svrhe. A sačuvala ljepotu, mističnost i značenja koja su imala prije osamdeset godina! 

Film koji traje 27 minuta snimila je ekipa Federalne televizije Bosne i Hercegovine, po ideji Ivana Lovrenovića, a scenarij i režiju potpisuje Nedžad Begović, dobitnik brojnih nacionalnih i međunarodnih nagrada za svoje filmsko i televizijsko stvaralaštvo. Producent je bio Edin Lonić, snimatelj Igor Ciković, snimatelj tona Mirsad Tukić, a montažer Ensar Džubur. Urednik redakcije dokumentarnog programa je Namik Kabil.

Dokumentarni film Heidlerov krug bit će premijerno emitiran 31. siječnja, a zatim postavljen na stranice Federalne televizije. Film će korisnici B-neta moći vidjeti na 54. kanalu.

A, valja se nadati, brojni prijatelji, suradnici i štovatelji i na kakvoj lijepoj projekciji u Zagrebu, u kinu Tuškanac!

Duško Popović

Akademija dramske umjetnosti do subote publici prikazuje svoja najbolja studentska ostvarenja

Na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti danas počinje prva Revija nastavne produkcije ADU, na kojoj će se prikazati najzanimljivije što su studenti kazališne i filmske umjetnosti pripremili u protekla dva semestra... »više

Objavljen novi broj Zapisa

Na internetske stranice Hrvatskog filmskog saveza postavljen je novi, 74. broj Zapisa. Naslovnicu resi snimka iz Pisma ćaći, osebujnog malog filma koji se pokazao tajnim adutom... »više

Tuškanac pod najezdom zagrebačkih gimnazijalaca

Ima li boljeg načina za početak nove godine od onoga u dobrom društvu Hitchcocka, Tarantina, Van Santa, Chaplina, našega Čučića i drugih?! »više

Znanstveni skup Matice hrvatske
60 godina Festivala igranog filma u Puli i hrvatski film

U 170 godina dugoj povijesti djelovanja Matice hrvatske po prvi je put održan i jedan filmološki skup, koji se pozabavio Festivalom igranog filma u Puli... »više