Iako su nam najavljivali maglu, posve primjerenu mističnoj atmosferi oba filma, oko pet je nije bilo pa smo na put krenuli probijajući se tek kroz tminu. Pred nama su Beč i filmska i kulturološka poslastica, prvo prikazivanje filma redatelja Zorana Tadića Treća žena u Burg kinu i niz događanja vezanih uz virtualan susret Treće žene i Trećeg čovjeka.
Ekskluzivan je i dragocjen filmski događaj, naslovljen Die Dritte frau trifft auf den Dritten mann/The Third woman meets the Third man održan 16. rujna 2012. godine u Beču, a sastojao se od prikazivanja Treće žene u Burg kinu u 12.30 odnosno otvaranja izložbe Treća žena u Dritte mann museumu, u 17.00. Za filmske je sladokusce istoga dana u Burg kinu u 16.45 prikazan i Treći čovjek.

Burg kino u Beču
Photo by Tadići
Treća žena snimljena je 1997. godine, u produkciji Glumačke družine Histrion i Hrvatske radio televizije, prema scenariju Pavla Pavličića i Zorana Tadića bitno oslonjenom, pa donekle upravo zbog toga i manje umjetnički slobodnom, na uzornog mu Trećeg čovjeka Carola Reeda i Grahama Greena, snimljenog u Beču 1949. godine. U Trećoj ženi glavni su likovi naravno žene, a događanja vezana za Zagreb u vrijeme početka devedesetih godina i ratnih zbivanja, ali su svi bitni elementi Greenova romana i kasnijeg scenarija odnosno filma tu, od navodne smrti osobe oko koje se sve vrti i za koju se pokaže da je bila inscenirana, do jurnjave po kanalizaciji i odluke glavnog lika da prijateljstvo stavi iznad pravde i patriotizma. Film je snimljen na Super 16mm Kodak u vrhunskoj crno-bijeloj kameri Gorana Trbuljaka i praćen jednako vrsnom glazbom Vanje Lisaka, što su mu i najveće kvalitete. No, u svakom je kadru i u svim prisjećanjima na snimanje očito da se ekipa dobro zabavljala, igrala stvarajući scenaristički i redateljski složen i zahtjevan film koji se izdvaja od mnogih sličnih pokušaja, istodobno remake i original, s nizom detalja koje znalci prepoznaju i s novim vrijednim rješenjima koja ga obogaćuju.
Na bečkoj premijeri Treće žene gledateljima su se obratili hrvatski ambasador u Austriji Gordan Bakota, pročelnica Hrvatske kinoteke Carmen Lhotka i osnivač i voditelj Dritte mann museuma Gerhard Strassgschwandtner, a pred zahvalnom su se publikom poklonili glumci Alma Prica, Vlatko Dulić i Vedran Mlikota, snimatelj Goran Trbuljak, kompozitor Vanja Lisak i montažer filma Vladimir Kleščić.

Tena i Tadija s protagonistima Treće žene
Photo by Tadići
Poslije obilaska dijela bečke kanalizacije u kojem su snimljeni neki kadrovi Trećeg čovjeka, u Dritte mann museumu priređena ja prigodna izložba o Trećoj ženi. Muzej je postavljen u trinaest prostorija s više od dvije tisuće izložaka, od raznih varijanti originalnog scenarija preko fotografija protagonista i filmskih kadrova do predmeta iz poslijeratnog vremena ratom razorenog Beča i originalne citre Antona Karasa.
Suradnja Hrvatskog filmskog saveza, Hrvatskog državnog arhiva/Hrvatske kinoteke, Hrvatskog audiovizualnog centra, Dritte mann museuma, Burg kina i Wien kanala, koju su potaknuli Vladimir Kleščić, montažer Treće žene i Zoranova djeca Tena i Tadija, kao i cijela šira obitelj Tadić koja je bila sudionikom događanja, dovela je tako do prvog prikazivanja Treće žene u Beču, uvrštenja plakata, trailera, scenarija i drugih artefakata filma u stalnu postavu Dritte mann museuma i najave nastavka suradnje na raznim poljima.
I do jednog nezaboravnog dana za sve sudionike ovog sudbonosnog susreta treće žene i trećeg čovjeka u Beču.
Duško Popović