english
produkcija
o nama
produkcija
nakladništvo
Hrvatski filmski ljetopis
Zapis
knjige
festivali
medijska škola
forum
pretraživač
linkovi
impressum
 
2005.
50

Mozaik

MOZAIK

HFS-OVI FILMOVI NA MEĐUNARODNIM FESTIVALIMA
Dokumentarni film La strada autora Damira Čučića i eksperimentalni film Arabeska uvršteni su u konkurenciju festivala Mediawave – Another Connection 2005. u mađarskom Gyoru. La strada, film o glavnoj vodnjanskoj ulici sa svojim multientičkim protagonistima, svidjela se i selektorima Amakula Kampala International Film Festivala u Ugandi (15-25. rujna 2005), a uvršten je i u program 52. beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma (20-24. travnja 2005).
Eksperimentalni Endart No 4 Ivana Ladislava Galete, u produkciji Hrvatskog filmskog saveza, odabran je za prikazivanje u glavnom programu European Media Art Festivala u njemačkom Osnabrücku.
PLASTICAT NAGRAĐEN U BRUXELLESU
Animirani film Plasticat Simona Bogojevića Naratha, u produkciji kuće Kenges osvojio je nagradu publike na 23. festivalu fantastičnog filma u Bruxellesu (11–26. ožujka 2005). Trodimenzionalni mačak dosad je donio Narathu osam nagrada na domaćim i inozemnim festivalima.
ODRŽANA 6. F.R.K.A.
Filmska revija Akademije dramske umjetnosti F.R.K.A. 2005. održana je šesti put od 1. do 3. travnja 2005, na adresi ADU-a. Program «festivala koji to ne želi biti», kako ga prikazuje dekan ADU Branko Ivanda, zbrojio je ukupno 73 studentska filma, od kojih su 32 prikazana u natjecateljskom programu. O nagradama su odlučivali montažerka Bernarda Fruk (predsjednica žirija), producent Albert Kapović, glumica Leona Paraminski, scenarist i dramaturg Tomislav Zajec, snimatelj Silvije Jasenković i redatelj Dalibor Matanić. Uvozne vrane Gorana Devića proglašene su najboljim filmom (Grand prix) s najboljim scenarijem, Nije bed Mladena Dizdara najbolje režiranim i glumljenim filmom (Marija Škaričić i Luka Dragić), najbolje je montiran film Plavi pony Ivone Juka (zahvaljujući Ivoru Iveziću), najbolje snimljen 12 Juraja Lerotića (za kamerom je bio Mak Vejzović), a najbolje produciran (pr. Dijana Mlađenović) G,D,A,E, redatelja Petra Oreškovića, koji je ujedno dobio posebno priznanje F.R.K.A.-e za TV-dramu Karol i kratki igrani film Buket. Gosti ADU bile su dvije filmske škole, Fakultet dramskih umetnosti iz Beograda i Poljska nacionalna filmska škola iz Łódźa, koje su se predstavile izborom školskih filmova.

RETROSPEKTIVA HRVATSKOG FILMA U L. A-U

Prikazivanjem igranoga filma Konjanik Branka Ivande u Los Angelesu je 1. travnja započela retrospektiva hrvatskoga filma. U nazočnosti nekih redatelja i glumaca, do svršetka retrospektive, 7. travnja, u kinodvoranama Aero Theatre u Santa Moniki i Egyptian Theatre u Los Angelesu, prikazani su: Događaj Vatroslava Mimice, Duga mračna noć Antuna Vrdoljaka, Rondo Zvonimira Berkovića, Lisice Krste Papića, Deveti krug France Štiglica, Ta divna splitska noć Arsena Antona Ostojića i Kraljica noći Branka Schmidta te izbor animiranih filmova u produkciji Zagreb filma. Retrospektiva hrvatskoga filma ostvarena je zahvaljujući Ministarstvu kulture, Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija i HTZ-u, u suradnji s CAMEO-om – Hrvatskom organizacijom za umjetnost, medije i zabavu.

OGRESTA NAGRAĐEN U MAROKU
Na 12. međunarodnome filmskom festivalu u marokanskome Tetuanu filmu Tu Zrinka Ogreste, nastalu u produkciji Interfilma i Hrvatske televizije, pripala je nagrada Don Quijote za najbolji film festivala. Marokanski filmski festival najveća je sjevernoafrička filmska priredba i svojevrsna afrička inačica festivala u Cannesu s uglednim članovima žirija. Ogrestinu filmu, koji je prikazan na svim kontinentima, to je šesta inozemna nagrada.


IZLOŽBA ALENA FLORIČIĆA U SPLITU
Videoumjetnik Alen Floričić izlagao je u splitskoj Galeriji Ghetto (9-19. travnja) rad Bez naziva No 03/02 iz 2002, prezentiran u loopu, koji opisuje ovako: “… vrlo brzo izmjenjivanje deformirane fotografije mog lica u gro planu što u prostoru izlaganja početno stvara dojam iritacije i torture, podcrtan nedostatkom bilo kakve narativne dramaturgije, te zvuka i brzom izmjenom titrajućih sličica. Riječ je o manipuliranju svojim likom, o njegovom (zlo)upotrebljavanju u svrhu stvaranja artificijelne frankenštajnovske strukture koja ništa ne govori osim sebe same, mada nosi sa sobom (jalovo) breme asocijacija iz stvarnog života, povijesti umjetnosti itd. Titranje sličica se ponavlja u loopu, u nedogled, a stvari se postepeno, uslijed ponavljanja kao principa, stabiliziraju na jednoj neutralnoj razini posvećenog besmisla i apsurda.”

HRVATSKI AUTORI NA BEOGRADSKOM FESTIVALU
Animirani film Sub Rosa Katje Šimunić i Nikole Šimunića te dokumentarci Uvozne vrane Gorana Devića i Bunarman Branka Ištvančića prikazani su u natjecateljskom programu 52. Međunarodnog festivala kratkometražnog i dokumentarnog filma u Beogradu (20-24. travnja 2005). U okviru programa Međunarodna panorama publici su se predstavili i Igor Galo filmom Aoj, Liko te Damir Čučić La stradom, a posebni gosti festivala bili su majstor animacije Borivoj Dovniković i hrvatska predstavnica ASIFA-e Vesna Dovniković.

RETROSPEKTIVA HRVATSKOGA FILMA U UKRAJINI

Projekcijom filma Glembajevi Antuna Vrdoljaka u kinodvorani Butterfly-Ultramarine u Kijevu je otvorena Retrospektiva hrvatskog filma u Ukrajini u organizaciji Veleposlanstva RH u Ukrajini i Modolista – kijevskoga međunarodnog filmskog festivala. Retrospektiva je potrajala do 28. svibnja, a uz Glembajeve u Kijevu su prikazani Maršal Vinka Brešana, Imam 2 mame i 2 tate Kreše Golika, Breza Ante Babaje, Lisice Krste Papića, Ne dao Bog većeg zla Snježane Tribuson i Oficir s ružom Dejana Šorka. Tijekom retrospektive razgovaralo se o stanju ukrajinske i hrvatske kinematografije – načinima financiranja, predstavljanju, pristupu međunarodnim fondovima za financiranje filmova, mogućnostima koprodukcija i distribucije filmova, a razmijenjena su i mišljenja o zakonodavstvu u području kulture te instrumentima međunarodne kulturne suradnje. Nakon Kijeva, retrospektiva je ponovljena u Lavovu i Odesi.



NAGRADE UMASOVCIMA
Studenti Odsjeka za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu dobitnici su više nagrada 7. festivala kreativnih komunikacija Magdalena u Mariboru (12-14. svibnja 2005). Među ostalima, u kategoriji ‘glazbeni video’ prvu nagradu ocjenjivačkoga suda dobio je videospot Tako lijepa u režiji Branimira Kolareka i Gorana Škofića. Riječ je o profesionalnoj produkciji koju su studenti Umjetničke akademije radili za zagrebačku skupinu Elemental. Drugu nagradu u istoj kategoriji dobio je spot st <> zg u režiji studenata druge godine dizajna vizualnih komunikacija Danijela Simona i Milana Latkovića.


SANJA IVEKOVIĆ U PROJEKTU TRICHTLINNBURG
http://www.tricht-linn-burg.org/Rad Sanje Iveković (If) I Lived Her dobitnik je prve (izvedbene) nagrade u okviru projekta Trichtlinnburg, za koji su organizatori Salzburger Kunstverein, Center for Contemporary Art, Tallinn i Jan van Eyck Academie, Maastricht tijekom 2004. raspisali pozivni natječaj. Riječ je o projektu koji tematizira odnos masovnoga turizma i razvoj gradova, a povezuje Maastricht, Tallin i Salzburg, tri europska grada koja su među popularnim odredištima za gradski turizam zahvaljujući sačuvanosti povijesnih jezgri. Tijekom svibnja 2005. umjetnici, filmaši, arhitekti i urbanisti izlagali su u njima radove koji tematiziraju budući razvoj europskih gradova, a među njima je bio i prvonagrađeni video Sanje Iveković (If) I Lived Here.


BUNARMAN U GRČKOJ

Popisu od dvadesetak međunarodnih festivala na kojima je do sada gostovao njegov dokumentarac Bunarman, redatelj Branko Ištvančić u lipnju dodaje i 5. međunarodni festival o zaštiti okoliša Ecocinema u Ateni (2. do 7. lipnja 2005), gdje je prikazan u konkurenciji mediteranskih filmova. Film je snimljen u produkciji Dokumentarnoga programa HRT-a, a sudeći po dosadašnjem zanimanju festivala jedan je najuspješnijih domaćih dokumentaraca novije proizvodnje.
OBERHAUSEN U ZAGREBU
U suradnji s Goetheovim institutom i Hrvatskim filmskim savezom te uz uvodni komentar Carsten Spicher, Multimedijalni centar SC u Zagrebu prikazao je 31. svibnja izbor filmova s festivala kratkometražnog filma u Oberhausenu. Kao koautora jednog od filmova, Svjetski kongres beskućnika (2003), pojavilo se i ime Vlade Kristla.

ZAGREBAČKO PREDSTAVLJANJE FACTUMOVIH DVD-A
Dokumentarna radionica Factum predstavila je 31. svibnja u knjižari Profil megastore prva četiri DVD-izdanja svojih filmova: Lora – svjedočanstva Nenada Puhovskog, Peščenopolis Zrinke Matijević Veličan, Sve o Evi Silvestra Kolbasa i Sve 5! Dane Budisavljević. Ti su filmovi 2004. i 2005. Factumu donijeli nagrade za najboljeg producenta, a film Sve 5! osvojio je i Grand Prix na ovogodišnjim Danima hrvatskog filma.

PRETPROGRAM TABORA 2005 U MOČVARI
Uoči Tabor Film Festivala, koji će se 12-17. srpnja ove godine, treći put, održati u Velikom Taboru, zagrebački klub Močvara svakoga ponedjeljka u lipnju, u okviru filmskih večeri, prikazuje izbor najboljih filmova s prošlogodišnjih izdanja Tabora. Za mladi međunarodni festival isključivo kratkometražnoga filma postoji veliko zanimanje, što dokazuje čak sedamsto prijavljenih filmova, od kojih će se odabrati filmovi za prikazivanje.


ODRŽAN 3. DUBROVNIK FILM FESTIVAL
Međunarodni dubrovački filmski festival, projekt međunarodne organizacije Dubrovnik Film Institut, održan je i treći put u Dubrovniku, od 25. do 29. svibnja ove godine. Otvoren je filmom Dama u ljubičastom, redateljskim prvencem Charlesa Dancea, a zatvoren premijernim prikazivanjem filma Sahara u dubrovačkom kinu Sloboda i svečanom dodjelom nagrada. Na festivalu je prikazano pedesetak filmskih naslova iz cijeloga svijeta u kategorijama cjelovečernjeg igranog filma, dokumentarnog i kratkog filma, a u programu Croatia Focus, čiji je izbornik bio mladi hrvatski redatelj Vlado Gojun, predstavljeni su radovi hrvatskih redatelja. Fetivalski žiri za cjelovečernji film činili su američki producent Gregory Mosher, britanski producent Mark Shivas, hrvatska dramaturginja Maja Gregl, irski producent Sheamus Smith te Marvin Siegel iz američkog The New York Timesa, a nagradu je dodijelio britanskom filmu Frozen redateljice Juliet McKeon te britanskoj kinematografiji kao najboljoj kinematografiji. Ognjenu Sviličiću i filmu Oprosti za kung fu pripala je nagrada za najbolji scenarij, a poljskom filmu Zoorek i Ryszardu Brylskom za najbolju režiju. Dokumentarnu konkurenciju ocjenjivali su producent Andrew Deane i Regina Dantas, a kao najbolji nagrađen je film Sve 5! Dane Budisavljević. Najboljim kratkim filmom proglašen je američki Phaid Chrisa Freya. Žiri dubrovačke publike odlučio se za makedonski film Golemata voda Ive Trajkova, a posebnu je nagradu dodijelio Dani Budisavljević i njezinu Sve 5!. Nagrada za najbolji scenarij iz Hrvatske pripala je Mili Rupčiću za scenarij Američkog prevoditelja, a počasne festivalske nagrade Libertas za životni doprinos filmu glumcima Christopheru Walkenu i Klausu Mariji Brandaueru te britanskom redatelju Peteru Medaku, koji su, uz glumicu Emily Watson (dobitnicu počasne nagrade Argosy), Johna Hurta, Johna Irvina i Charlesa Dancea, bili najpoznatiji gosti slabo posjećena dubrovačkog festivala.

*** ***

Pregled ostalih članaka u ovom broju...

novi broj
arhiva
suradnici
impressum
Maillot nba pas cher
I thought that after two years, I knew replica handbags that Beatrice was a small gucci replica handbag in Pierre's many hermes replica handbags . I didn't expect it to be handbag replica positive result. Beatrice transformed this "night club little prince" into a happy replica handbags .





















Statistika posjeta