Filmske radionice za djecu i mlade

Facebook HFS
2014
Voditelji

Voditeljica radionice za igrani film

Marina Zlatarić, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti u zagrebačkoj Osnovnoj školi Bartola Kašića. Nakon novinarske grupe i radio grupe, u školi je pokrenula filmsku grupu koju vodi već desetak godina. S djecom je snimila 30-ak filmova različitih žanrova (TV reportaža, dokumentarnih i eksperimentalnih filmova, glazbenih spotova, čak i jedan reklamni spot, no ipak najviše igranih filmova). Filmovi sudjeluju na Revijama dječjih filmova u Hrvatskoj, ali i u svijetu. Najveće priznanje im je treća nagrada s igranim filmom „Samo jedan bod“ u Grčkoj, sudjelovanje na Svjetskom festivalu u Argentini s igranim filmom „Draga Ana“ (film nastao prema poznatom djelu „Dnevnik Ane Frank“) i prethodno s TV reportažom o nasilju „Pit Bullyng“, kao i prikazivanje i nagrada za eksperimentalni film „Moja majka“ u Brazilu i na Maloj minuti u Hrvatskoj. Film „Draga Ana“ dobio je i prvu nagradu dječjega žirija na 49. reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece u Varaždinu (2011.).

Vodila je radionicu igranoga filma na Novigradskom proljeću (2006.) i u Kraljevici s profesoricom Melitom Horvatek Forjan (2010.) U sklopu programa Hrvatskog filmskog saveza snimila je s deset učenika iz različitih škola Grada Zagreba, a koje imaju filmsku grupu, dokumentarno-igrani film „Zagrebačka priča“. Predavač je u projektu „Škola u kinu“, zatim u Školi medijske kulture, a predavala je i na Danima filmske kulture u Puli (2009.), kao i na Danima medijske kulture i obrazovanja u Rijeci (2012.). Trenutačno vodi radionicu igranoga filma za djecu u sklopu programa Centra za kulturu i film August Cesarec. Osim s djecom, snima i svoje filmove.

Voditeljica radionice za dokumentrani film

Melita Horvatek Forjan, prof. hrvatskoga jezika, 10 godina vodi Filmsku družinu ZAG u OŠ Marije Jurić Zagorke. Družina je snimila 35 filmova, uglavnom dokumentaraca. Filmovi su prikazivani i nagrađivani na državnim revijama Hrvatskog filmskog saveza, Lidranu, Malom dokuartu, Festivalu prvih i SLAFF-u.
Pohađala je radionice dokumentarnoga, igranoga filma, radijske i TV-reportaže, scenarija, snimanja i montaže na Školi medijske kulture. Voditeljica je metodičkih radionica, radionica dokumentarnoga i igranoga filma za nagrađene učenike u Kraljevici, Motovunu, Poreču i Novigradu te
predavačica na Školi medijske kulture HFS-a.
Suvoditeljica je programa Škola u kinu u kinu Tuškanac za zagrebačke osnovce i u Centru za kulturu Sesvete te projekata Crtić u vrtić 1, 2, 3 i 4 za polaznike vrtića Novog Zagreba u Centru Travno.
Suautorica je vodiča za voditelje filmskih družina Od ideje do premijere u izdanju Profila.

Voditeljica radionice za animirani film

Jasminka Bijelić Ljubić (Čakovec, 1974) diplomirala iz područja primjene informatike u filmskom i videostvaralaštvu s naglaskom na animirani film.

Od 1998. radi u Školi animiranog filma Čakovec (ŠAF) kao suvoditelj u produkciji animiranih filmova djece i mladih, te filmskoj edukaciji djece i odraslih u Hrvatskoj i svijetu.

Do danas je sudjelovala u realizaciji preko 60 animiranih filmova, višestruko nagrađivanih na državnoj reviji filmova djece i najprestižnijim festivalima svijeta (Chicago, Auburn, Rim..).
Bila je stručni suradnik u 12 radionica za animirani film na Školi medijske kulture (za odrasle).
Koordinirala je i sudjelovala u realizaciji filmova na 13 internacionalnih radionica animiranog filma u Čakovcu, radeći pritom s nekim od najvećih imena svjetske umjetničke animacije (E. Nazarov, S. Fusaki, M. Renault, D. Ehrich, A. Korejwo, N. Dragić...) u gotovo svim animacijskim tehnikama.

Vodila je radionice animiranog filma (uglavnom crtanog) za djecu i mlade i učitelje (Rotterdam, Muenchen, Dubrovnik, Zagreb, Plzen, San Francisco..).

Kao gošća ili članica stručnih žirija sudjelovala je na međunarodnom festivalu animiranog filma u Annecyju (Francuska), Tampereu (Finska), Tarnowu (Poljska), Animafestu (Zagreb), Animanie (Češka).

Selektirala i predstavila u ime HFS-a presjek hrvatskog dječjeg videostvaralaštva u San Franciscu (2012.).

Animacijski rad na nekoliko profesionalna filma („Ne daj se Floki“-animirani dijelovi filma, „Nije na prodaju“- namjenski film, „Plakatkino“ - stop animacija) te nekoliko reklamnih animiranih filmova.

Članica je u ASIFA-e Hrvatska (međunarodno udruženje animatora).

Voditelj radionice za srednjoškolce - dokumentarni film

Boris Poljak, rođen 7. siječnja 1959. u Splitu. Završio je splitsku Opću gimnaziju i apsolvirao studij prava u Splitu. Član je Kino kluba Split od 1978. godine gdje sudjeluje na realizaciji desetak amaterskih filmova. Od 1989. godine profesionalno radi kao snimatelj. Snimio je preko 50 kratkih filmova (dokumentrani, igrani i eksperimentalni), 3 dugometražna filma (dokumentrani i igrani). U svojstvu redatelja snima pet filmova od kojih su tri u koautorstvu s Damirom Čučićem.

Dobitnik je nagrada za najbolji snimateljski rad na Danima hrvatskog filma 2000., 2001., 2004., 2005., 2006. i 2008. godine. Također, dobitnik je nagrade Kodak za najbolji snimateljski rad na filmskoj vrpci 2001. i 2004. godine. Na Međunarodnom festivalu nezavisnog filma u New Yorku 2002. godine, zajedno sa Silvijem Jasenkovićem dobitnik je nagrade za najbolji snimateljski rad za dugometražni dokumentarni film Vlade Zrnića Dan pod suncem. Dva puta su njegovi filmovi proglašavani najboljima na Liburnija Film Festivalu, dobitnik je i nagrade Vedran Šamanović. Sudjeluje u radu Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić kao voditelj filmske radionice za snimatelje. Vlasnik je obrta za usluge Gate film registriranog za pružanje usluga filmskog i video snimanja , iznajmljivanja video opreme, filmske produkcije te distrjbucije filma. Član je HDFD.

U komercijalnu svrhu snima brojne videospotove (preko 300 kom.), reklame, industrijske, namjenske i turističke filmove. Živi i radi u Splitu.

VEZANE VIJESTI