Festival Design District

Film i dizajn

Od 13. do 18. lipnja održava se u Martićevoj u Zagrebu (koja je ime dobila po bosanskohercegovačkom franjevcu fra Grgi Martiću, rođenom 1822. u Rastovači kraj Posušja, a umrlom 1905. godine u Kreševu, sakupljaču narodnih pjesama, pjesniku, preporodnom književniku te kulturnom i političkom radniku, po majci rođaku s Ivanom Kukuljevićem Sakcinskim, koji se poslije školovanja u Kreševu, Požegi, Zagrebu i Székesfehérváru, govoreći latinski, talijanski, francuski, turski, mađarski i njemački, bavio politikom, najprije zagovarajući Ljudevita Gaja i Ilirce, a poslije kao pobornik čvrstog vezanja Bosne i Hercegovine uz austro-ugarsku vlast, no održavajući dobre  odnose s pravoslavnim i muslimanskim stanovništvom), ulici koja je dugo bila poznata uglavnom po koncentraciji trgovina automobilskom opremom, ali i u okolnim ulicama, u toj danas kreativnoj četvrti odnosno dizajnerskom kvartu, festival Design District koji, po drugi put, jer se prvo izdanje odvijalo prošle godine, uglavnom na istim lokacijama, okuplja između ostaloga urbani povrtnjak u Ratkajevom prolazu, radionicu za tehniku izrade bonsaija i botaničku šetnju kvartom, radionice za djecu  koje se kroz brojne sadržaje bave i eksperimentima s bio senzorima i digitalizacijom dječjih crteža, dizajn dijalozima odnosno uglazbljenim dizajnom, Booksu u parku s prigodnim sajmom malih izdavača, niz izložaba, koncerata, tuluma i druženja.

Pod nazivom kino u kvartu na samom se početku Barčićeve ulice odvija filmski program, s projekcijama na platnu postavljenom ispred bočne fasade višekatnice u Vojnovićevoj, koja je na prošlogodišnjoj akciji oslikana grafitima, i publikom koja uglavnom stoji ili sjedi na priručnim sjedalima, a gleda kratki, sedmominutni film autorica Flore Lichtman i Katherine Wells Meet the Earthship, o ljudima koji u Taosu, u Novom Meksiku, žive u kućama građenim od recikliranog smeća, nazvanim Earthships i navodno radikalno održivim, čiji je autor Michael Reynolds, pa kratki dokumentarni film Guerrilla Architect koji je 2014. snimljen kao jedna od epizoda serije Al Jazeera nazvane Rebel Architecture, o arhitektima koji koriste dizajn kao platformu za urbano planiranje, a konkretno posvećene radu španjolskog arhitekta Santiaga Cirugade koji se u Sevilli i drugdje bavi povratku urbanih površina javnosti, odnosno niz filmova snimljenih šezdesetih i sedamdesetih godina prošloga stoljeća (program je ostvaren u suradnji s Udrugom za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja te uz pomoć Croatia filma i Zagreb filma) koji pod skupnim nazivom Kako je kamera voljela Zagreb dokazuju da grad može biti upečatljivi protagonist, a ne tek scenografija. Prikazani su još jedan polusatni dokumentarac Al Jazeere naslovljen Greening the City, o arhitektu Vi Ting Nghiju koji se bavi vraćanjem zelenila u prenaseljene vijetnamske gradove i izgradnjom kuća dostupnih posebno siromašnim zajednicama te The Pedreiro and the Master Planner, snimljen 2014. godine i opet u produkciji Al Jazeera, o slobodnom građevinaru Ricardu de Olivieri koji se bori s planovima brazilske vlade kako bi se definirala budućnost favela Rochina u Rio de Janeiru.

Možda u nekom idućem izdanju festivala Design District budemo vidjeli i film koji bi problematizirao devastiranje jedinog parka u Martićevoj koji je početkom devedesetih prepolovljen postavljanjem predimenzioniranog spomenika fra Grgi, a koji danas služi kao kulisa za koncerte i sajam knjiga ovog festivala, a kada njega nema za olakšavanje brojnim psima kojima je ostatak parka obilno nastanjen.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

16.06.2017.