HOW TO FAIL GOOD
rad/igra/onica filmske pogreške

Od samog početka školovanja (možda čak i prije) uče nas da je prioritet uspjeti u svemu što radimo. Uspješno izvršiti bilo koji zadatak, vježbu ili ispuniti namjeru koju su nam drugi ili mi sami sebi zadali, ali s naglaskom da ona mora biti ispunjena najbolje moguće.

Što ako ne uspijemo? Čija su mjerila uspjeha kojeg ostvarujemo ili ne? Može li neuspjeh otvoriti novi kreativni put?

Naučene norme (uspjeh/neuspjeh) u većoj ili manjoj mjeri internaliziramo kao svoje. Upravo te norme stvaraju određeni pritisak na naše djelovanje a kada bi na trenutak zaboravili na njih, neuspjeh bi tada mogao postati dio procesa umjetničkog stvaralaštva. Neuspjeh u svojoj neodređenosti postaje ravnopravni element završnog rada koji ne mora nužno biti gotov film.

Istraživanje ideje da «umjetnost proizlazi iz ograničenja» i njeno suprotstavljanje ideji da «umjetnost nastaje samo unutar i iz područja slobode» jest ono što je srž niza zadataka i vježbi koji čine radionicu. Fokus ove rad-i-igraonice stavljen je na sam proces istraživanja i traženja, pokušaja i pogreške, pogreške i nove mogućnosti. Upravo zbog toga, od polaznika se očekuje da budu (i ostanu) otvoreni da se po njihovom radu prčka, da su spremni za interakciju, igru i najviše za nepredvidljivost. I prije svega, da su voljni dati sve od sebe da ne uspiju.

Svaka vrsta pritiska je često otegotna okolnost pri stvaralaštvu. Istodobno, pritisak je gotovo neminovan. Izazov ove radionice jest istražiti kako taj pritisak okrenuti u prednost te kako pri tome zadovoljiti osobna nastojanja da zadatak bude izvršen najbolje moguće, kroz neuspjeh. Ujedno radionicu u startu smatramo uspješno provedenom. Vježbajmo neuspjeh zajedno!

Radionica je namijenjena polaznicima starijima od 18 godina koji se profesionalno ili amaterski bave filmom (bilo kojeg roda i žanra). Poželjno je da mogu samostalno snimati i montirati te su ujedno već upoznati s «klasičnim» procesom nastanka filma, ali su skloni istraživanju  i traženju novih puteva i procesa (šašavi smajlić).

Polaznici radionice će kroz tijek radionice odrađivati zadatke koje će voditeljica postavljati. Zadaci će biti pomalo čudni, ponešto zakuljičasti i šašavi i otvarat će pitanje koliko ih je uopće moguće uspješno riješiti. Samo toliko možemo za sada otkriti (obični smajlić).

Radionica je besplatna,  održava se 2 x tjedno u prostorima Kinokluba Zagreb i trajat će tri tjedna. Početak radionice je u tjednu 24. 10. Planirani termini radionice su ponedjeljkom i srijedom. Ali budući da su polaznici najbitniji, moguće je pomicanje termina kada svi mogu.

Voditeljica radionice je Petra Zlonoga koja se (ne)uspješno igra filmom već dugi niz godina.

Za prijavu na radionicu potrebno je napisati :
- MOTIVACIJSKO PISMO u kojem se kratko predstavljate i objašnjavate zašto želite sudjelovati
- IDEJU ZA RADIONICU koja ne mora biti razrađena, a trebala bi biti povezana s nečime što vas osobno FASCINIRA.

Prijave slati na tom.soban@gmail.com dok je rok za slanje 21. 10. u ponoć (strogi smajlić).

Kontakt osoba za prijave i upite vezano uz radionicu:
Tomislav Šoban
organizator radionice

18.10.2016.