Svjetski festival animiranog filma

Animafest Zagreb 2015

Od 9. do 14. lipnja, u zagrebačkim kinima Europa, Cineplexx Centar Kaptol i Tuškanac traju programi Svjetskog festivala animiranog filma na kojima će ukupno biti prikazano više od tristo dugometražnih i kratkometražnih radova namijenjenih djeci ali i odraslima odnosno filmova veterana animacije kao i studenata, u širokom rasponu od animiranih klasika do najnovijih ostvarenja. Ove je godine izuzetno bogata prezentacija hrvatskih autora, pa će tako u okviru programa Majstori animacije, u kinima Europa i Tuškanac, biti prikazani filmovi Kovačev šegrt (1961), I videl sam daljine meglene i kalne (1964), Bećarac (1966), Put k susjedu (1968), Profesor Baltazar: Leteći Fabijan, (sa Zlatkom Grgićem, Borisom Kolarom i Antom Zaninovićem, 1968), Mačka (1971) i Ručak (1978) akademika, kipara, slikara, scenografa, kazališnog i filmskog redatelja Zlatka Boureka, a u natjecateljskom programu, u kategoriji kratkometražnog filma u kinu Europa i njegov rad iz 2014. Wiener Blut, kojeg potpisuje skupa s Pavlom Štalterom.

U istoj se kategoriji nalazi i film Marka Meštrovića Levitacija, a u kategoriji dugometražnog filma, u Cineplexx Centru Kaptol, je Nepoznate energije, neidentificirani osjećaji Dalibora Barića i Tomislava Babića. U kategoriji studentskih filmova, koji se prikazuju u kinu Tuškanac, su Vučje igre Jelene Oroz i Arkadijska febra Tee Stražičić, a u kategoriji Natjecanje hrvatskog filma, u kinu Europa, prikazuju se Wash Your Hands First Josipa Žuvana, A i majmuni umiru Anje Sušanj, The Vast Landscape-Porcelain Stories Lee Vidaković, Slatki snovi Dinka Kumanovića, Zašto su došli vlakom Joška Marušića, Čoban Matije Pisačića, Until a Breath of Air Marka Tadića, Razgovor Ane Horvat, Suša Sare Divjak, Probudi me Dee Jagić, Ježeva škola Ivane Guljašević, koprodukcija Život s Hermanom H. Rottom autorice Chintis Lundgren i Tajni laboratorij Nikole Tesle Brune Razuma, uz već spomenute Wiener Blut, Levitacija, Arkadijska febra i Vučje igre. U kategoriji Namjenskog filma u kinu Tuškanac i Cineplexx Centru Kaptol prikazat će se između ostalih film Dobra klima za promjenu Petre Zlonoga. Bit će prikazana i kratka retrospektiva hrvatskog animiranog filma 1966. i 1967. godine, s Krotiteljem divljih konja Nedjeljka Dragića, Znatiželjom Borivoja Dovnikovića Borde, Muhom Aleksandra Marksa i Vladimira Jutriše, Možda Diogenom Nedjeljka Dragića, Izumiteljem cipela Zlatka Grgića, O rupama i čepovima Ante Zaninovića i Krekom Borivoja Dovnikovića Borde. U raznim programima će biti prikazani i Na galeriji Tomislava Gregla, Moj put Svjetlana Junakovića i Veljka Popovića, Guliver Zdenka Bašića, I Speak True Things Marka Tadića, Format Darka Bakliže i Nespavanje na ubija Marka Meštrovića.

Nagrada za životno djelo uručena je francuskom autoru Michelu Ocelotu, inače dugogodišnjem  sudioniku Animafesta na kojem je bio s njegovim filmovima ili kao član žirija, a publika je mogla vidjeti i nekoliko njegovih filmova, poput Troje izumitelja (1980), Legende o jadnom grbavcu (1982), Ljepotice i čarobnjaka (1992) ili Zmajeve i princeze (2010), uz ostale.   

Selektori kratkometražnog filma i natjecanja hrvatskog filma bili su Nikica Gilić i Petra Zlonoga, studentskog filma Ivana Bošnjak i Marko Meštrović, Martina Peštaj dječjeg filma, a Lado Skorin namjenskog filma. Umjetnički ravnatelj Animafesta je Daniel Šuljić. Ove je godine festivalska tema bila Alisa u zemlji čudesa, povodom 150. godišnjice izdanja literarnog klasika što ga je 1865. napisao Charles Lutwidge Dodgson, poznatiji po pseudonimu Lewis Carroll, a prikazani su i filmovi inspirirani znamenitim likom.

Na Animafestu su održani i brojni popratni programi, predavanja, radionice, izložbe i promocije knjiga.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

12.06.2015.