Filmu „Rakijaški dnevnik“ na 62. Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma tri nagrade! Veri Robić-Škarica i Hrvatskom filmskom savezu dodijeljeno posebno priznanje za produkciju

Sinoć je u Beogradu dodjelom nagrada završilo 62. izdanja Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma u okviru kojeg su u regionalnoj konkurenciji „Vidici“ prikazana čak tri dokumentarna ostvarenja nastala u produkciji Hrvatskog filmskog saveza: „Ovrha“  Nevena Hitreca, „Oluje se uvijek vraćaju kući“ Petra Krelje i „Rakijaški dnevnik“ Damira Čučića.


Rakijaški dnevnik

U Beogradu su boravili producentica sva tri filma – Vera Robić Škarica, redatelj „Rakijaškog dnevnika“ Damir Čučić i protagonist filma „Oluje se uvijek vraćaju kući“ Robert Međurečan, a osim izuzetnih dojmova i pozitivnih reakcija publike, u Zagreb su se vratili s čak četiri nagrade: naime, film „Rakijaški dnevnik“ ovjenčan je nagradama za najbolju montažu (Damir Čučić), fotografiju (Boris Poljak) i glazbu (Goran Štrbac“, dok je Vera Robić Škarica, kao i sam Hrvatski filmski savez primila posebno priznanje za produkciju! Nakon Zagreb Dox-a, ovo je drugi festival u čiju je konkurenciju „Rakijaški dnevnik“ uvršten, a sudeći po netom osvojenim Zlatnim medaljama (kako se službeno zove festivalska nagrada) ispred njega je dug i uspješan festivalski život. Film prati ilegalnu izradu rakije koju je vodio Eric Maria Strom (odnosno Mario Haber), tehničar zvuka i predani proizvođač rakije. Više od desetljeća snimao je razgovore i zvukove u vlastitoj kući i oko fermentora alkohola. Ovaj film rekonstrukcija je tih audiosnimki u slikama koje ih najbolje opisuju i treba ga gledati ušima. Mario Haber tragično je preminuo u ljeto 2014. godine. Rakijaški dnevnik posveta je toj posebnoj osobi i neobičnom liku koji bi često, kao u filmu, ostajao nevidljiv, gotovo poput duha.


Rakijaški dnevnik

Inače, beogradski festival održavao se od 23. do 29. ožujka i sadržajno je bitno drugačiji od prethodnih izdanja. Naime, ove godine na festival su se vratile sve forme dokumentarnog filma. Na programu 62. BFDKF-a bilo je oko 150 filmova, od kojih su se 96 natjecala za nagrade. 'Naša iskrena namjera je da ovaj legendarni festival ponovno vratimo na poziciju koja mu je nekada s razlogom pripadala, na mjesto značajnog regionalnog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma, kao i da filmskim umjetnicima iz Srbije, regije i svijeta ponudimo mjesto za okupljanje i druženje na kojem će se osjećati kao kod kuće.' izjavio je povodom početka festivala njegov umjetnički direktor Mladen Matičević, što mu je prema prvim reakcijama razdragane publike i dupkom ispunjenim projekcijama, i više nego uspjelo.

30.03.2015.