Svjetski dan animiranog filma

Prvi put u Osijeku

Obilježavanje Svjetskog dana animiranog filma održano je ove godine po prvi put i u Osijeku, a programi su se protegnuli na punih četrnaest dana. U dva osječka dječja vrtića održane su radionice animacije na kojima je sudjelovalo sedamdesetak mališana, koji su svi počeli od jednog osnovnog, već gotovog lika pa vođeni svojom maštom i kreativnošću crtali i bojali dalje. Uz malu pomoć voditelja sačinjeni su animirani filmovi koji su premijerno prikazani autorima, njihovim vršnjacima te roditeljima i tetama u vrtićima. Program je zamišljen i proveden u suradnji Centra tehničke kulture Osijek, Zajednice tehničke kulture Grada Osijeka i Centra za predškolski odgoj. Realno je očekivati da će se poneki mladi autor trajno vezati uz film i animaciju pa kroz CTK nastaviti bavljenje onim što je počelo kao vesela igra, i krenuti stopama svog slavnog sugrađanina Borivoja Dovnikovića, svjetski poznatog autora animiranih filmova, karikatura i stripova. I da će im to zauvijek ostati veselje i igra, ma koliko daleko stigli i uspješni bili.

Program je nastavljen 25. listopada projekcijom radova njihovih nešto starijih kolega, polaznika Centra tehničke kulture odnosno članova Videokluba Mursa. Prikazani su animirani filmovi nastali u Radionici animiranog filma, već slavnoj učionici broj 16, uz zanimljive razgovore s autorima i poziv za uključenje onima koje privlači rad na animiranom filmu. Projekciju su organizirali Centar tehničke kulture Osijek i Videoklub Mursa, a tri dana kasnije, 28. listopada, na sam Svjetski dan animiranog filma održana je i radionica animiranog filma za učenike Osnovne škole Vladimira Nazora u Đakovu. Organizatori su bili Centar tehničke kulture Osijek i Zajednica tehničke kulture Osječko-baranjske županije.

Istog je dana u Osijeku održana projekcija izbora radova djece i mladih koji su aktivni članovi Centra tehničke kulture odnosno Videokluba Mursa, kao i odabir dječjih radova s Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza. Zanimljivo je da su cjelodnevne projekcije dječjih animiranih filmova mladih osječkih autora i djece iz cijele Hrvatske održane i u osječkom coffe shopu Miris kave. Uz vesele i šarene crtane likove sigurno je i kava bolje prijala!

Projekcije su obogaćene i prigodnom izložbom crteža iz animiranog filma The Blob mladog osječkog autora Stjepana Matića, a kako je interes za filmove bio i ostao jako velik projekcije su produžene sve do 8. studenoga.

Osijek je četvrti grad u Hrvatskoj koji se na ovakav način pridružio obilježavanju Svjetskog dana animiranog filma, a potporu su dali ASIFA (Association Internationale du Film d'Animation) Hrvatske i Hrvatski filmski savez, koji inače ovaj dan u Hrvatskoj obilježavaju od 2003. godine.

Svjetski dan animiranog filma održava se od 2002. godine u spomen na prvu projekciju animiranog filma u povijesti, koja je 28. listopada 1892. godine održana u Musée Grévin u Parizu gdje je Charles Émile Reynaud prikazao svoj film Pauvre Pierrot (Siroti Pierrot). Bio je to i prvi film uopće prikazan na perforiranoj filmskoj traci.

Danas se Svjetski dan animiranog filma obilježava u pedesetak zemalja, a ovogodišnje uključivanje Osijeka u programe, zahvaljujući prije svega entuzijazmu, energiji i viziji voditeljice Centra tehničke kulture Osijek i velikoj pobornici dječje animacije Nataši Dorić, najavljuje nove, zanimljive i djeci prilagođene programe i u godinama koje slijede.

Duško Popović

03.11.2014.