16. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić

Ne zbogom, do viđenja!

Na drugom dijelu prezentacije rezultata 16. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić, održanom u subotu ujutro, prikazana su četiri rada polaznika radionice za montažu koju su vodili Ivana Fumić i Slaven Zečević, dok su se polaznici radionice za postprodukciju zvuka, pod vodstvom Dubravke Premar, predstavili s tri vježbe, od kojih je možda najimpresivnija bila ozvučenje stare, crno-bijele i nijeme verzije filma Ben Hur. U radionici za scenarij u filmu, koju je vodio Zvonimir Jurić, nastala su četiri scenarija, dva s temom školskog nasilja te po jedan o muško-ženskim odnosima i o mobingu u novinarstvu, među kojima će se jedan odabrati kao tema igranog filma iduće godine, u skladu s dugogodišnjom praksom Škole, a prezentacija je završena filmovima iz radionica za igrani, dokumentarni, eksperimentalni i animirani film.

Radionica za igrani film koju je vodio Daniel Kušan, snimila je ljubavnu priču o odnosu djevojke i mladića kojeg opterećuju sjećanja na bivše veze, i koja, naravno, ima sretan kraj, a polaznici radionice za dokumentarni film, koju je vodio Tomislav Mršić, pozabavili su se likom i djelom gospođe Ankice, čuvarice iz dvorca Trakošćan. Na početku su bili sigurni da se neće ni popeti do dvorca, kao već odavno potrošene teme, a onda se iznenada baš ta tema nametnula sama od sebe, kako se često dogodi u dokumentarnim ostvarenjima. Plod je šarmantna pričao o dvorcu, viđena na posve nov i drugačiji način.  


Snimio Krunoslav Heidler

Po prvi put je na Školi medijske kulture pokrenuta radionica za eksperimentalni film, pod vodstvom Damira Čučića, a njenih je ukupno sedam polaznika i voditelja, od kojih su dvojica bili iz Gunje, odabralo temu koja korespondira s dramatičnom poplavom u Istočnoj Slavoniji. Dugo se kao naslov nametao Potop, a na kraju je prevladao univerzalniji Voda, jer je film progovorio o snazi i destrukciji, ali i o ljepoti i svemoći jednog od četiri osnovna elementa. Konačno, radionica za animirani film, koju je vodio Edo Lukman, potrudila se sačiniti film s nizom varijacija na Snjeguljicu i sedam patuljaka Walta Disneya, duhovito preinačenu priču u kojoj su zadržani temeljni likovi, a ispričane njihove posve nove sudbine.   

Predsjednik Hrvatskog filmskog saveza, jedan od pokretača Škole i dugogodišnji predavač o amaterskom filmu, audiovizualnim medijima, avangardnom filmu, filmu i drugim medijima, filmskim vrstama, glumcu u filmu, književnom opisu i filmskom opisu, metodičkom pristupu mediju filma i televizije - strukturalnom odnosno žanrovskom, modernom animiranom filmu, povijesti hrvatskog filma, recentnom eksperimentalnom filmu i videu, ritmu u filmu, stilskim figurama u filmu, a posebno strukturi filmskog djela, pa televizijskim vrstama, teoriji filma, TV-reportaži i dokumentarnom filmu u dječjem filmskom stvaralaštvu te o video umjetnosti, prof. dr. Hrvoje Turković komentirao je poslije svakog prikazanog rada njegove značajke i kvalitete, i ti su komentari odavno prepoznati kao jedan od vrhunaca ŠMK.   

Poslije završne prezentacije svi polaznici 16. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić primili su diplome, a oduševljenje je izazvala najava da će se 17. škola održati iduće godine, ponovo u Trakošćanu.

Povratak u Trakošćan, poslije nekoliko godina provedenih u drugim sredinama, tako se pokazao kao pravi potez i donio ohrabrenje i nadu da će se uspješan razvojni put Škole medijske kulture još uspješnije nastaviti u godinama koje slijede.

Duško Popović

30.08.2014.