16. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić

Vatreni film

Petak započinje jutarnjom analizom sinoć viđenog klasika, prvog cjelovečernjeg animiranog filma Walta Disneya Snjeguljica i sedam patuljaka, iz 1937. godine. Uvodničar dr. sc. Rajko Petković upozorio je prepuno gledalište, u kojem su se uz sudionike oba stupnja seminara medijske kulture i polaznike radionica, kojima je to obaveza, našli i mnogi voditelji i organizatori, na niz važnih detalja vezanih uz ovaj film. Osim nezaobilazne uloge u razvitku filmske animacije Snjeguljica je presudno utjecala na filmsko stvaralaštvo uopće, posebno na neke principe montaže i dubinskih kadrova, a bila je i omiljeni film slavnog Sergeja Mihajloviča Ejzenštejna. Doduše i nesuđenog slikara Adolfa Hitlera, koji je nesrećom i za sebe i za cijeli svijet zalutao u politiku, ali to je sasvim druga priča. Bit će zanimljivo poslušati na, također obaveznoj, analizi i razgovoru s polaznicima ŠMK kako su oni doživjeli film i koje su njegove značajke prepoznali. Često se upravo na jutarnjim filmskim analizama prepoznaju stvarni poznavatelji i ljubitelji filma i talenti za filmsku teoriju i kritiku.


Prof. dr. Mira Kermek Sredanović i Carmen Lhotka

Večernjoj je projekciji prethodilo zanimljivo predavanje filmske montažerke Carmen Lhotka iz Hrvatske kinoteke o zaštiti i restauraciji audiovizualnog gradiva. Gotovo je jednako teško snimiti dobar film i fizički ga sačuvati kako bi ga mogli gledati godinama. Zbog krivih procjena o važnosti čuvanja audiovizualnog gradiva bespovratno je propalo bezbroj važnih naslova, posebno pri velikim promjenama kao što su bile prijelazi s nijemog na zvučni film ili s crno-bijelog na film u boji. Ali, i svijest o važnosti čuvanja znala se suočiti s fizičkim ograničenjima, znanjima i mogućnostima. Filmska je traka prolazila raznovrstan razvojni put, a bilo je i nekih vatrenih faza, koje je Carmen Lhotka zorno prikazala paleći filmsku traku. To, i činjenica kako je očekivano trajanje VHS kaseta do dvadeset, a CD-a i DVD-a do deset godina, izazvalo je posebnu pažnju slušača. No, i bez tih spektakularnih detalja predavačica je uspjela u potpunosti privući zanimanje svojih slušača kvalitetom predavanja, golemim znanjem o svim detaljima dugotrajnog, skupog i složenog procesa restauracije i čuvanja filma, na raznim nosačima, šarmantnim načinom prenošenja znanja i osobnošću, pa je sat i pol izlaganja proteklo u mahu. Aktivno sudjelovanje slušača, otvoreni i sadržajni razgovori o svim temama i najava nastavka suradnje i nakon završetka Škole medijske kulture svakako su primjer dobrog predavanja pa ne čudi i primjetan dojam razočarenja kod većine polaznika što je tako kratko trajalo.

Polaznicima prvog stupnja seminara medijske kulture dr. sc. Bruno Kragić govorit će  o povijesti filma, a dr. sc. Irena Paulus polaznicima drugog stupnja o filmskoj glazbi Arsena Dedića.

U radionicama se polako zahuktava. Iako se čini da je još mnogo dana pred polaznicima, vrijeme brzo protječe, a valja naučiti i napraviti puno toga. Jure okolo po terenu, traže teme i motive, snimaju. Jučerašnja se kiša na kraju prometnula u sunčani dan pa je vani ugodnije. Uglavnom se ne priča o onome što rade, svi to žele sačuvati kao iznenađenje za petak i subotu, 29. i 30. kolovoza kad će javno prikazati svoje rezultate. Ipak, iz obično dobro obaviještenih krugova saznaje se ponešto o muzejskoj zbirci raznovrsnog oružja ili o bednjanskom govoru, kao nekima od mogućih tema. Pa, koliko su krugovi bili u pravu, vidjet ćemo za tjedan dana.

Duško Popović

22.08.2014.