16. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić

Kišno ljeto

Drugi je radni dan 16. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić otpočeo grmljavinom koja je oko pola četiri ujutro zatutnjala nad Trakošćanom. Kiša je padala otprije, svakako već u dva. U programu je prvog stupnja seminara medijske kulture uvodno predavanje o teoriji filma mr. sc. Marka Rojnića, a polaznici drugog stupnja slušat će dr. sc. Rajka Petkovića koji će im govoriti o klasičnom američkom animiranom filmu.
     
Radionički programi svih dvanaest polaznih i specijaliziranih radionica, za dokumentarni film, igrani film, TV-reportažu, animirani film, pa za kameru i snimanje, montažu, postprodukciju zvuka, scenarij u filmu, digitalnu fotografiju, radio reportažu, radio igru za djecu i nove radionice za eksperimentalni film, započinju susretima i upoznavanjem, međusobno i s voditeljima, i dogovorima o konkretnim zadacima. Oni stacionarni, poput scenarista ili montažera kišu i neće osjetiti, ali snimateljima, reporterima ili fotografima valja izaći u eksterijere pa se snalaziti kako najbolje znaju. I to je dio učenja, uostalom.

Večer prije svega toga 16. škola medijske kulture svečano je otvorena pozdravnim riječima predsjednika Savjeta ŠMK dr. sc. Bruna Kragića i voditeljice Škole Vere Robić-Škarica te projekcijom dva kratka filma, o Mustafi Nadareviću, dobitniku Nagrade Fabijan Šovagović za 2014. godinu te diplomskog filma Pinokio autora Tome Šimundže, isto tako svojevremenog polaznika Škole, koji je ovjenčan Nagradom Vedran Šamanović.

Poput ovogodišnjeg vremena, nestalnog i promjenjivog, šućmurastog („djelomično…, s mogućim…“) i te su uvodne riječi varirale u raspoloženjima. Od radosti zbog povratka u Trakošćan, za kojega mnoge vežu brojne vesele, nježne ili uzbudljive uspomene, preko svijesti o društvenoj situaciji koja je već godinama opterećujuća za brojne potencijalne sudionike, koji bi baš htjeli, ali nema novaca, do zadovoljstva što je usprkos svemu Škola i dalje živa, kao jedinstveni oblik medijske edukacije i promocije u nas. Na kraju je ipak prevladao optimizam, da će tako biti i ubuduće.

Polaznici 16. škole medijske kulture dolaze iz Bednje, Cestice, Čakovca, Karlovca, Križevaca, Kutine, Macinca, Mača, Male Subotice, Orehovca, Osijeka, Pule, Rijeke, Rovinja, Samobora, Skakavca, Svete Nedelje, Velike Gorice, Virovitice, Vukovara, Zadra i Zagreba, sudjelovanje polaznika iz slovenske Cerknice daje Školi međunarodno značenje, a posebna je radost organizatora zbog prisustvovanja desetero Gunjaka pod vodstvom legendarnog Josipa Krunića.

Proljetna katastrofalna poplava nije uništila njihovu volju za nastavkom rada iako im je nanijela ogromnu štetu, pa se činilo da ponajviše zbog financijskih razloga ove godine neće moći sudjelovati. Prekinula bi se tako tradicija dolazaka koju je Krunić započeo 2003. godine baš u Trakošćanu, na petoj ŠMK gdje je bio polaznik specijalizirane radionice za kameru i snimanje. Od tada su članovi SKIG-a redovito među polaznicima Škola medijske kulture. Ovoga puta njihovo je sudjelovanje omogućio Upravni odjel za društvene djelatnosti Grada Karlovca osiguravši potrebna sredstva. To je posljedica dugogodišnje i plodne suradnje Kinokluba Karlovac i SKIG-, a možda je na realizaciju ideje utjecala i činjenica da je sadašnji gradonačelnik Karlovca Damir Jelić bio polaznikom na prve četiri Škole medijske kulture.

Prijateljska, profesionalna i iznad svega ljudska solidarnost, pomoć i suradnja tako se i ovoga puta dokazala kao još jedna od vrijednosti koje obilježavaju Školu medijske kulture Dr. Ante Peterlić.

Duško Popović

21.08.2014.