Udruga Mladi poduzetnik i Osnovna škola Ladimirevci

Mala škola filma

Ladimirevci su nekada bili selo, a danas su prigradsko naselje Valpova, smješteni na desnoj obali rijeke Karašice („…tekla voda Karašica, od Valpova do Našica…“). Prvi se puta spominje početkom četrnaestog stoljeća, a krajem toga stoljeća i pod današnjim imenom. O imenu, naravno, postoji i legenda. Na ulazu u selu bio je grob neke Evice, na kojem je pisalo lad i mir Evici. Pa onda (h)lad+i mir+Ev(i)ci= Ladimirevci. Stručnjaci kažu da možda i nije bilo baš tako, ali lijepo i romantično zvuči. Prije Drugog svjetskog rata u selu je živjelo oko 16% Nijemaca, a nakon rata kolonizacijom stižu Bosanci i Zagorci. Najviše je stanovnika u povijesti, oko 1660, zabilježeno 2001. godine, a danas ih je devedesetak manje. Osnovna škola djeluje od rujna 1992. Od svibnja 1997. ovdje je jedno od dva (uz Lekenik) S.O.S. Dječja sela u Hrvatskoj.   

Najpoznatiji stanovnik Ladimirevaca bio je i ostao kazališni i filmski glumac, pisac i redatelj Fabijan Šovagović. Ovdje je rođen 1932., kao jedno od četvero djece u zemljoradničkoj obitelji, ovdje se, i u Osijeku gdje je pohađao Srednju građevinsku školu, stao baviti glumom (prva mu je zabilježene uloga bila ona Davida Štrpca u Jazavcu pred sudom Petra Kočića), a kada je već postao jednim od naših vodećih glumaca vratio se u Ladimirevce da bi snimio film Sokol ga nije volio za koji je napisao scenarij i odglumio u njemu glavnu ulogu. Radnja je filma, i kazališne predstave, smještena baš u Ladimirevce i prati sudbine nekih stanovnika kojih se Šovo sjećao iz svoga djetinjstva.

Ladimirevčani su se svom slavnom sumještaninu odužili 2007. godine, postavljanjem biste, autora akademskog kipara Stipe Sikirice, i pokretanjem Memorijala Fabijana Šovagovića, koji od 2011. nosi ime Šovini dani, a održavaju se sredinom travnja svake godine.

Ove godine ja glavna tema Šovinih dana stvaranje filma, pa je udruga Mladi poduzetnik u suradnji s Osnovnom školom Ladimirevci organizirala petodnevnu radionicu nazvanu Mala škola filma, u kojoj je petnaestak učenika najprije savladalo teorijske osnove filma, izradu scenarija i knjige snimanja, osnove filmske glume i rukovanja kamerom, pa zatim snimila i montirala film.

Voditelj radionice bio je Aleksandar Muharemović, a realizaciju su pomogli Video klub Mursa iz Osijeka, Muzej Valpovštine, u kojem su snimani interijeri i Centar tehničke kulture Osijek.

Film će premijerno biti prikazan 25. travnja, a istodobno će se održati projekcija nekoliko kratkih filmova autora iz Video kluba Mursa kao i animirani filmovi polaznika radionice za animirani film Centra tehničke kulture Osijek.

Mladi su Ladimirevčani sa zanimanjem sudjelovali na filmskoj radionici, a uza svoje prve korake u sedmoj umjetnosti nadaju se i nastavku, možda u obliku školske filmske sekcije ili prerastanja ovogodišnje Male škole filma u svakogodišnji sadržaj Šovinih dana, u spomen na sumještanina i glumačku, dakle i filmsku legendu te u korist svojih afiniteta prema filmu.

Njihovoj bi želji svakako valjalo ugoditi.

Duško Popović

22.04.2014.