Kino klub Sisak

Prvih šest mjeseci

Službeno je Galdovo predgrađe Siska, na cesti prema Popovači, ali ga njegovih skoro sedam tisuća stanovnika i danas smatraju zasebnom urbanom cjelinom, a s obzirom na blizinu sisačke utvrde Stari grad misli se da je baš ovdje 22. lipnja 1593. godine održana presudna bitka protiv Turaka. Na močvarnom terenu uz obale Save, tamo gdje se u nju ulijeva Kupa, naselje je počelo spontano nicati u prvim godinama industrijalizacije Siska, a osnovna je škola sagrađena 1963. godine. Upravo je u suradnji s OŠ Galdovo Matija Holjevac snimio svoj dokumentarni film Davor and Biokovo s kojim je, kao samostalan autor, nastupio na 18. filmskoj reviji mladeži u Karlovcu 2013. godine. Tomu je prethodilo njegovo bavljenje filmom od petog razreda osnovne, snimanje nekoliko jednominutnih filmova i dokumentaraca i puno učenja o filmskoj teoriji i praksi.

U nepunih godinu dana nakon toga pokrenuo je uz pomoć filmskih prijatelja iz Siska, Zagreba pa sve do Gunje novi filmski klub, trenutno jedini u Sisačko-moslavačkoj županiji, kojem je i prvi predsjednik. Osnovan 23. rujna 2013. godine, Kino klub Sisak među najmlađima je u Hrvatskoj i tek mu predstoji učlanjenje u Hrvatski filmski savez i punopravan ulazak u veliku obitelj domaćih neprofesijskih filmskih stvaratelja. Smisao je pokretanja kluba okupljanje mladih, organizacija filmskih radionica i tečaja, produkcija neprofesijskih filmova i popularizacija medijske kulture.

No, iako bilježi tek prvih šest mjeseci rada, KKS se može pohvaliti s već tri filmska naslova, od kojih je prvi, Temudjin Zatoichi, koji se bavi u Sisku veoma popularnom japanskom borbenom vještinom kendom, premijerno prikazan na Sisačkom filmskom festivalu Fibula. Film govori o ratničkom sportu u kojem se suparnici natječu koristeći umjesto mačeva štapove od bambusa, a prema dostupnim podacima riječ je o prvom filmu o kendu snimljenom u Europi. Nastao je u suradnji s udrugom Artizana na radionici filma naslovljenoj Digital Generation koja je održana u Sisku, a snimatelji su mu Petar Prpić i Matija Holjevac, koji potpisuje i režiju. Održana je i prva radionica dokumentarnog filma za učenike osnovnih škola, u suradnji s Narodnom knjižnicom i čitaonicom Sisak, na kojoj je snimljen film Sisak je srce moje, a nedavno je promoviran i treći film, Why not USS, ovaj put u suradnji s Udrugom sisačkih studenata. Govori o njihovu snalaženju u Zagrebu, na početku studentskih dana, od upoznavanja s ulicama i tramvajskim linijama do rada preko studentskog servisa, a premijerno je prikazan početkom ožujka, na Prvom danu fakulteta u Sisku.

Među projektima koji se najavljuju već u ovoj godini je i pokretanje Ind. Film Festa Sk, koji bi se održao od 4. do 7. rujna u Starom gradu, a promovirao bi Sisak kroz filmsko dokumentiranje njegove industrijske i kulturno-povijesne baštine. U tome bi imao niz dodirnih točaka s Festivalom Željezničara, potencirao bliskosti Siska na primjer s engleskim industrijskim gradovima, a u četiri dana trajanja prikazivao dokumentarne te igrane filmove koji govore o nekadašnjem i o suvremenom životu u takvim gradovima u nas i u svijetu. Konačan je cilj kulturna revitalizacija Siska. Festival bi imao i radioničke sadržaje te natjecanje u snimanju jednominutnog filma o industrijskom Sisku. Prvenstveno je namijenjen mladima, ali i svim filmofilima iz grada i okolice te se pridružuje već postojećim filmskim festivalima u Sisku, poput revije dokumentarnog filma Fibula i Sisačkog Eko Film Festa.. Sve dok ne zanemari svoju osnovnu djelatnost, medijsku edukaciju djece i mladih i filmsku produkciju i ova je inicijativa KKS-a svakako vrijedna potpore.

Duško Popović

07.03.2014.