Četrdeset godina Video kluba Mursa

Glavna straža

Dok je skakutala poput male smeđe vjeverice između velikog bora u atriju osječkog Arheološkog odjela Muzeja Slavonije i uzvanika na Svečanoj sjednici Skupštine Video kluba Mursa, koja je održana u subotu, 7. prosinca kao središte obilježavanja njegovih četrdeset godina postojanja i uspješna djelovanja, snimajući sve važno i povijesno što se te večeri događalo, i sama je bila svjesna vlastite uloge u mozaiku ljudi i događanja u proteklim dekadama. Bili su te večeri ovdje i jedan bivši i jedan sadašnji tajnik, pa jedan saborski zastupnik, jedan čovjek-tuljan, brojni autori i organizatori, neki ugledni gosti, mnogi vršnjaci kluba, neki bome i bitno stariji, ali i neki koji su tek u autorskom i životnom usponu. Na žalost, nekih zbog raznih životnih razloga nije bilo, a zaslužili su, i oni i klub, da su se malo tom zgodom podružili.

Iako su brojne filmske aktivnosti u Osijeku započele još 1912. godine, kada se u kinu Urania krenulo s filmskim projekcijama, a prije osamdesetak godina dr. Vjekoslav Ilin stao snimati svojom amaterskom kamerom, organizirane su djelatnosti osječkih filmskih autora opsežnije od 1962., prvo u okviru Foto kluba Osijek, a od 1973. u Kino klubu Mursa, koji će kasnije, posve u skladu s novim tehnologijama, promijeniti ime u Video klub Mursa. U vremenima osmica i šesnaestica najvrjedniji su bili Ante Premuž, Ladislav Keler i Šime Kopljar, zatim su im se pridružili Dušan Bosanac, koji će postati i prvim predsjednikom Murse, pa Marin Pajić, Anđelka Ivanac, Darko Uranjek, Đuro Šovagović i Žarko Plevnik, a u snimanju brojnih igranih i dokumentarnih filmova posebno su se istaknuli Branko Schmidt, Ivan Faktor, Danijel Dozet, Vojo Devetak, Dušan Rudež, Vinko Milinković, Radislav Mađarac, Marinko Žulj, Krunoslav Jagorinac, Branko Pek i drugi.


Snimila Nataša Dorić

Prije tridesetak godina perjanicama kluba postaju Marin Topić i Mario Romulić, a u novije vrijeme Đurđica Berlančić, Zoran Bešlić, Čejen i Žarko Černić, Damir Tomić i Mihaela Rikert. Danas su najaktivniji Aleksandar Muharemović, koji se ponajviše bavi eksperimentalnim filmom i Nataša Dorić koja je u klub dovela animaciju. Tako se Video klub Mursa danas sastoji od filmske sekcije i sekcije animiranog filma, koja ima i dodatnu važnost dovođenja mladih i perspektivnih članova kluba, kako bi se ovih četiri desetljeća kontinuiranih aktivnosti osvježile i s novim zamahom nastavile i ubuduće.  

U vrijeme kada je osječka Tvrđa zaista i bila to što joj ime govori, zgrada u kojoj je danas smješten Arheološki odjel Muzeja Slavonije bila je poznata kao Glavna straža. Ove je slavljeničke večeri pokazala da se njena nekadašnja funkcija sjedišta obrane na poseban način održala do danas. Srećom, umjesto topovskih kugli stigla je godišnja nagrada UNICA-e, koju je predsjedniku VK Mursa Branku Hrpki uručila tajnica Hrvatskog filmskog saveza Vera Robić-Škarica i koja se pridružila mnoštvu individualnih i klupskih nagrada i priznanja, među kojima su i Nagrada Osječko-baranjske županije iz 1999., Plaketa Hrvatskog filmskog saveza iz 2004. i Povelja Hrvatske zajednice tehničke kulture iz 2012. godine, a nekadašnju zaštitu od bijesa napadača zamijenila je prezentacija umjetničkih dosega.

Novi članovi koji pristupaju Video klubu Mursa i najava skore nabavke suvremene video kamere pokazuju da će osječki filmski amateri, kao glavna straža brojnih aktivnosti koje se odvijaju u Klubu i u Centru tehničke kulture Osijek, u kojem oduvijek djeluju, jednako uspješno nastaviti i u idućih četiri (i više) desetljeća koja su pred njima.

Duško Popović

09.12.2013.