Novosti

Facebook HFS
03.04.2014.
WERNER NEKES NA KRATKOM UTORKU
Kino Tuškanac, 8. travnja 2014, 19 i 21h

Kino Tuškanac, u okviru programa Kratki utorak, ima čast ugostiti jednog od najvećih autora njemačkog i svjetskog eksperimentalnog filma - Wernera Nekesa. Zagrebačka mini-retrospektiva njegovih filmova donosi šest kratkih i jedan dugometražni film, a najavit će ih sam autor.


Werner Nekes

Werner Nekes počeo se baviti s filmom nakon studija lingvistike i psihologije s idejom da oslobodi naracije i organizira s obzirom na vremenske jedinice i strukturalne sustave. U tu svrhu definirao je film kao prostor između dva kadra, tj. kao rad koji mozak mora napraviti da bi spojio dva kadra. Uveo je i pojam 'kine' kao najmanju filmsku jedinicu. Postao je poznat nakon što njegovi strukturalni filmski eksperimenti Jüm-Jüm, Gurtrug Nr.1 i Gurtrug Nr.2 nisu primljeni na festival u Oberhausenu 1967. To ga je motiviralo da osnuje vlastiti kontrafestival, a kasnije i organizaciju filmaša Hamburg cooperative.


Beuys

U nadolazećim godinama snimio je niz kratkih i dugih filmova (oko stotinjak), uglavnom sa 16-milimetarskom kamerom, u kojima je dalje razvijao svoju radikalnu estetiku, a paralelno je putovao svijetom držeći seminare i predavanja iz teorije filma. Iako često neshvaćeni od publike, njegovi filmovi izazvali su hvalospjeve legendi eksperimentalnog filma kao što su Stan Brakhage i Norman McLaren, a Nekesove retrospektive organizirane su na najvećim svjetskim festivalima i u muzejima, ukljućujući njujoršku MOMA-u i Documentu u Kasselu.


Gurtrug Nr.1

Osim po redateljskom radu, Werner Nekes poznat je i po arhivističkom. Dugogodišnji je sakupljač i vlasnik jedne od najvećih zbirki predfilmskih naprava na svijetu. O 500 godina predfilmskih eksperimenata, koji uključuju kako razne camere obscure tako i peep-show iz 17. stoljeća, snimio je i izuzetno hvaljenu seriju dokumentarno edukativnih filmova Media Magica, a postoji velika mogućnost da se izložba njegove zbirke organizira i u Zagrebu.


Jüm-Jüm

Programu kratkih filmova u okviru Kratkog utorka sastoji se od šest naslova, nastalih od 1966. do 1981. Iz programa izdvajamo Jüm-Jüm, dobitnika nagrade njemačkih filmskih kritičara za najbolji njemački kratki film 1970, šarenu ritmičku igru golemog nacrtanog penisa i djevojke na ljuljački, koja se poigrava s gledateljevom percepcijom. Tu je i Gurtrug Nr. 1 za koji je Stan Brakhage kazao da je to prvi europski film koji mu se sviđa nakon onih Petera Kubelke. Gledat ćemo i Hynningen, meditativni eksperiment sa svjetlom, prostorom, teksturom i sjećanjem, koji je dobio njemačku inačicu Oscara za najbolji kratki film 1975.  
Za kraj, tu je i Beuys, u kojem najprovokativniji stvaraoc poslijeratne Njemačke, legendarni Joseph Beuys, snimljen kao 'kinetička skulptura', objašnjava svoj pogled na umjetnost. Film je osvojio nagradu njemačkih filmskih kritičara za najbolji kratki film 1981. Valja napomenuti da su filmovi Jüm-Jüm i Beuys nastali u suradnji s Nekesovom dugogodišnjom suradnicom Dore O.


START

Kratki utorak predstavlja  i Nekesovo najpoznatije dugometražno djelo Uliisses, koje je 1982. dobilo nagradu za film godine na prestižnom London Film Festivalu, a proglašeno i je najboljim njemačkim filmom 1983. od strane tamošnjih filmskih kritičara. Riječ je o djelomičnoj ekranizaciji Uliksa Jamesa Joycea (i posljedično Homerove Odiseje), ali i eksperimentalne kazališne predstave Neila Orama The Warp. Ta predstava, koja u deset činova (zapravo samostalnih predstava) priča o putovanju jednog mistika kroz nekoliko stoljeća, ima kultni status zbog svojeg 22-satnog trajanja, zbog čega je i zavedena u Guinessovoj knjizi rekorda kao najdulja predstava na svijetu. U Nekesovom filmu glumi originalna postava praizvedbe iz 1979, u kojoj je i slavni britanski glumac Jim Broadbent.
Uliisses je jedinstveni filmski eksperiment koji su kritičari opisivali kao „jedno od najbizarnih filmskih putovanja ikad viđenih“, „fascinantnu pikarsku erotsku avanturu“ i „remek-djelo vizualnog jezika u kojem je Nekes revolucionarizirao sliku onako kao što je Joyce riječ“.
Sam autor kaže da je njegov film zapravo „Homersko putovanje kroz povijest slikanja svjetla koje pučki nazivamo fotografijom i filmom'“.


Uliisses

RASPORED:

19.00 Program kratkih filmova (75 minuta)
START, 1966., 10 min
Jüm-Jüm, 1967., 10 min
Gurtrug Nr.1, 1967. 12 min
Hynningen, 1975., 21 min
Textur, 1976., 11 min
Beuys, 1981., 11 min

20.30 Razgovor s Wernerom Nekesom

21.00
Uliisses, 1982., 94 min

Program se održava u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, u suradnji s Goethe Institutom Hrvatska,  ulaz je besplatan.
Filmovi imaju engleske titlove, a prikazivat će se s originalnih 16mm kopija.

Filmske prekretnice: “Plastični Isus”Lazara Stojanovića

S FAS-om i Krunoslavom Heidlerom, koje smo predstavili prvim i jedinim filmom “Slučajni život” Ante Peterlića, uronili smo prije nekoliko tjedana u umjetnički i politički buran prijelaz sa 60-ih na ’70-te u Jugoslaviji... »više

Moj zanat – dokumentarac o Arsenu Dediću

„…A ponovo ću gdje drugi neće
Divljom zvijezdom vođen
Jer to je moj zanat...
»više

Snimio si svoj HAPPY? Prijavi ga u Karlovac!

Gotovo da nema djeteta, mame, tate, bake ili djeda koji nisu upoznati s nedavnom inicijativom Happy koja je ujedinila svijet i još jednom pokazala kako se sreća nalazi u malim stvarima. Tako je na Međunarodni dan sreće... »više

Kreativna tehnička radionica – Jaje iznenađenja

Hrvatska zajednica tehničke kulture u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom i Hrvatskom udrugom učeničkog zadrugarstva organizira modelarsku i filmsku radionicu „Jaje iznenađenja“. Radionice su namijenjene đacima... »više