Ni ove godine bez filma!

Hrvatski državni arhiv obilježava svoj dan nizom prigodnih manifestacija koje traju od 9. do 12. listopada 2019. godine. Svečanost će biti održana danas u podne, a uz pozdravne riječi bit će otvorena izložba Trojedna Kraljevina Dalmacija, Hrvatska i Slavonija u Habsburškoj Monarhiji 1848./1849. Od ustavnih sloboda Ferdinanda I./V. do proglašenja oktroiranog ustava Franje Josipa I. u Kraljevinama Hrvatskoj i Slavoniji, autora umirovljenog profesora dr. sc. Dragutina Roksandića.

U četvrtak je Dječji dan, s igrokazom S Ljudevitom kroz Arhiv kojeg je napisala i prezentira dr. sc. Darija Hofgräff, u jedanaest sati te projekcijom animiranih filmova u trinaest. Bit će prikazan skoro jedanaestominutni Krava na Mjesecu scenarista i redatelja Dušana Vukotića te autora glazbe Stipice Kalogjere, sa suradnicima Ivanom Hercigonjom i Zlatkom Sačerom, nastao u produkciji Studija za crtani film Zagreb filma, a snimljen 1959. godine. Priča je o dječaku koji na razne načine, s umišljenom muškom superiornošću, nervira djevojčicu, a ona pronalazi domišljati način da mu se osveti sagradivši drvenu raketu i uvjerivši ga da će s njom odletjeti na Mjesec. Umjesto toga naravno raketu sjuri niz padinu, dječak zaista misli da je završio na Mjesecu, a od obične krave da je svemirsko čudovište i jako se uplaši, dok film završava (pod)smijehom curice. Kasnije su nastali i strip i slikovnica istog sadržaja. Publika će vidjeti i devetominutni Mrav dobra srca Aleksandra Marksa i Vladimira Jutriše, koji je bio i glavni animator, snimljen 1965. godine po scenariju odnosno pjesmi za djecu Brane Crnčevića, s glazbom Miljenka Prohaske i scenografijom Pavla Štaltera, na 35mm traci i u boji, u produkciji Studija za crtani film Zagreb filma, o mravu dobra srca koji svojim ponašanjem nehotice narušava sklad i red u mravljem gradu. I nakon ovog filma je napravljena slikovnica istog sadržaja.

Organizirana je i  prigodna prodaja izdanja HDA koja se nastavlja i u petak, a toga će dana prof. dr. Dragutin Roksandić održati i predavanje Hrvatski saborski zastupnici 1848. godine: Prilog za kolektivnu biografiju dok se za petnaest sati najavljuje projekcija jednosatnog reportažnog dokumentarnog filma Povratak iz tmine hrvatskog bana Josipa Jelačića, snimljenog 1990. godine u produkciji Jadran filma, snimatelja i redatelja Frane Vodopivca (Zagreb, 1924.-1998., snimatelj filmova U oluji , Kaja, ubit ću te! i Događaj Vatroslava Mimice, Djevojka i hrast Kreše Golika, Kad čuješ zvona i U gori raste zelen bor Antuna Vrdoljaka i drugih, kao i brojnih dokumentaraca i kratkih namjenskih filmova, dobitnik Nagrade Vladimira Nazora za životno djelo 1989.). Riječ je o filmskom zapisu događaja od 16. listopada 1990. godine (inače Jelačićevog rođendana), kad je na dotadašnji Trg republike vraćena brončana konjanička skulptura Josipa Jelačića, rad njemačko-austrijskog kipara Antona Dominika Fernkorna, originalno postavljena 1866., ali tada okrenuta prema sjeveru, prema Mađarskoj protiv koje je ratovao. Statua je od 1947. bila uklonjena s Trga, rastavljena u dijelove, a sačuvana zahvaljujući muzeologu Antunu Baueru, ravnatelju Gliptoteke, rođenom Vukovarcu.

Zadnjeg dana obilježavanja Dana Hrvatskog državnog arhiva od jedanaest do osamnaest sati traje dan otvorenih vrata s informacijama o korištenju arhivskog i knjižničnog gradiva, obilaskom zgrade HDA uz posjet spremištu gdje se čuvaju posebno vrijedni dokumenti te Središnjeg laboratorija za konzervaciju i restauraciju i Središnjeg fotolaboratorija i prezentacijom izrade zaštitne ambalaže.

U podne se ponovo prikazuju crtani filmovi Krava na Mjesecu odnosno Mrav dobra srca, a u četrnaest sati Povratak iz tmine hrvatskog bana Josipa Jelačića.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com